Psycholog szkolny
Pani mgr Elżbieta Pietruczuk
***
GODZINY PRACY PSYCHOLOGA:
poniedziałek | wtorek | środa | czwartek | piątek |
7:00 – 9:45 12:30 – 14:45 | 7:00 – 8:00 | 7:00 – 8:00 12:30 – 14:30 | 7:00 – 8:00 | 7:00 – 8:00 |
Zachęcam do kontaktu w celu umówienia się za pośrednictwem Dziennika Elektronicznego
***
Pomoc psychologiczna udzielana uczniowi polega na rozpoznawaniu i zaspakajaniu indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych ucznia oraz rozpoznawaniu indywidualnych możliwości psychofizycznych ucznia, wynikających przede wszystkim:
- z niepełnosprawności,
- z niedostosowania społecznego,
- z zagrożenia niedostosowaniem społecznym,
- z choroby przewlekłej,
- z sytuacji kryzysowych lub traumatycznych,
- z niepowodzeń edukacyjnych,
- z zaniedbań środowiskowych,
- z trudności adaptacyjnych związanych z różnicami kulturowymi lub ze zmianą środowiska edukacyjnego.
Czasami bywa tak, że nie chcesz się dzielić swoimi problemami z innymi. Chciałabym zachęcić do wspólnej rozmowy, która może pokazać Ci, że z każdą trudnością przy odpowiedniej pomocy jesteś sobie w stanie poradzić. Może bywa tak, że nie odnajdujesz się w swoim środowisku klasowym, masz problem w domu lub na podwórku? Jeśli chcesz porozmawiać – zapraszam.
Pomoc psychologiczna udzielana rodzicom i nauczycielom polega na wspieraniu rodziców i nauczycieli w rozwiązywaniu problemów wychowawczych w celu zwiększenia efektywności pomocy dla uczniów.
Korzystanie z pomocy psychologicznej w szkole jest dobrowolne i bezpłatne.
Pomoc psychologiczna jest organizowana i udzielana we współpracy z:
- rodzicami uczniów
- poradniami psychologiczno-pedagogicznymi, w tym z poradniami specjalistycznymi
- placówkami doskonalenia nauczycieli
- innymi przedszkolami, szkołami, placówkami
- organizacjami pozarządowymi i instytucjami działającymi na rzecz rodziny, dzieci i młodzieży
Pomoc psychologiczna jest udzielana z inicjatywy ucznia, rodziców ucznia, czy nauczyciela, wychowawcy lub specjalisty prowadzącego zajęcia z uczniem. Pomoc psychologiczna w szkole jest udzielana w formie konsultacji i porad, warsztatów, szkoleń.
Człowiek plasterek – telefon zaufania dla dzieci i młodzieży
116111
Budując świadomość o telefonie zaufania dla dzieci i młodzieży w kryzysie, przekazujemy informację o jednym z narzędzi, które może nam pomóc we wsparciu dzieci i młodzieży w trudnych dla nich chwilach. Poniżej informacja ze strony internetowej Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, która jest organizatorem telefonu zaufania:
„Dzieci dzwonią do nas na chwilę przed podjęciem próby samobójczej, gdy nie widzą sensu życia lub nie mogą znieść samotności. W ciągu 14 lat działania telefonu odebraliśmy ponad 1,3 miliona połączeń od dzieci, które szukają pomocy. Czasem dzieci są tak skupione na swoich problemach, że nie zauważają nikogo i niczego poza nimi. Mimo, że obok są ludzie – przyjaciele, rodzina, sąsiedzi, nauczyciele. Nie rozmawiają z rodzicami, bo myślą, że mają oni już wystarczająco dużo własnych problemów, więc nie chcą ich obarczać swoimi. Wielokrotnie udają przed rodziną i przyjaciółmi, że wszystko jest OK aż do ostatniej chwili. Nawet jeśli relacja z dzieckiem jest bliska, są sytuacje, w których dzieciom łatwiej jest rozmawiać o problemach z nieznajomymi.
– telefon zaufania dla dzieci i młodzieży uzupełnia istotną lukę w systemie pomocy dzieciom w Polsce. Możliwość anonimowej pomocy w trudnych sytuacjach życiowych ważna jest zawsze, a szczególnie teraz, kiedy pomoc psychologiczna i psychiatryczna dla dzieci w Polsce jest w dramatycznym kryzysie. Codziennie średnio 18 młodych osób dzwoni do nas w związku z myślami samobójczymi czy konkretnymi planami odebrania sobie życia.”